Gemi Adamı Tazminat ve Alacakları

Gemi Adamları; Deniz İş Alacak ve Tazminat için Nerede ve Nasıl Dava Açabilir?

Gemi adamlarının tamamı 854 Sayılı Deniz İş Kanunu’na tabi olmadığından her gemi adam için aynı alacaklar söz konusu olmamaktadır. Özellikle dikkat edilmesi gereken husus yabancı bayraklı gemilerde görev yapan gemi adamları 854 Sayılı Deniz İş Kanunu’na tabi olmadığından aşağıda anlatacağımız durumlar bu gemi personelleri için geçerli olmayacaktır. Yabancı bayraklı gemide çalışan personellerin hukuki durumu 854 Sayılı Deniz İş Kanunu’na göre değil de 6098 Sayılı Borçlar Kanunu hükümlerine göre düzenlenmiştir. Bu sebeple bariz farklılıklar oluşturmaktadır.

Türk Bayraklı Gemilerde Çalışan Gemi Adamlarının Alacakları; maaş alacağı, fazla mesai alacağı (854 Sayılı Deniz İş Kanunu madde 28), yıllık izin alacakları (854 Sayılı Deniz İş Kanunu madde 40) , hafta tatili alacakları (854 Sayılı Deniz İş Kanunu madde 41), genel tatil -resmi ve dini bayramlarda çalışma –alacağı (854 Sayılı Deniz İş Kanunu madde 43)dır. Tazminatları ise kıdem (854 Sayılı Deniz İş Kanunu madde 20) ve ihbar tazminatı (854 Sayılı Deniz İş Kanunu madde 16)dır.

Bu alacak veya tazminatlardan birini/birkaçını alamayan gemi adamı Türk bayraklı gemide çalıştığından 854 Sayılı Deniz İş Kanunu madde 46’da düzenlendiği üzere ‘’ Bu kanun kapsamına giren gemi adamlarıyla bunların işveren veya işveren vekilleri arasında bu kanundan veya hizmet akdinden doğan davalar hakkında, 5521 sayılı kanun hükümleri uygulanır.’’ 5521 Sayılı İş Mahkemeleri Kanununa tabi olduğundan dava İş Mahkemelerinde açılır.

Türk bayraklı değil de yabancı bayraklı gemide çalışan gemi adamları alacağını iş mahkemelerinde değil 6098 Sayılı Borçlar Kanunu hükümlerine tabi alarak alacak talebinde bulunacaklarından Asliye Hukuk Mahkemelerinde dava açmaları gerekmektedir. Bu hususta farklı kaynaklarda Deniz ihtisas Mahkemesinin görevli olduğuna dair görüşler de bulunmakta ise de burada Yargıtay içtihatlarına dikkate almamız gerekmektedir.  Yargıtay 20. Hukuk Dairesi 2016/14286 Esas, 2017/889 Karar, 7.2.2017 Tarihli ilamında yabancı bayraklı gemide çalışan gemi personellerinin Asliye Hukuk Mahkemesinde dava açması gerektiğini hüküm altına almıştır.

Diğer bir husus davanın nerede açılacağı sorunudur. Türk Bayraklı gemilerde çalışan gemi personelleri davayı şirket merkezinin bulunduğu yerdeki İş Mahkemesinde veya sözleşmede belirtilen İş Mahkemesinde, sözleşmede yetkili mahkeme kararlaştırılmamışsa bağlanma limanında yetkili İş Mahkemelerinde de dava açılabilir. Yabancı bayraklı gemilerde çalışan gemi adamları ise davasını davalı şirketin merkezinde yetkili Asliye Hukuk Mahkemesinde açabilir.

Yukarıda belirtilen alacak ve tazminatlarını talep eden gemi adamları alacaklarının varlığını ve tazminatı gerektiren durumların olduğunu mahkemeye ispat etmesi gerekmektedir. Alacağını ispat için gerekli olan bilgi ve belgeler örnek vermek gerekirse; yaptığı deniz iş sözleşmesi, banka hesap hareketleri, gemi juarnal kayıtları, hizmet belgesi, tanık beyanları ve bilirkişi raporlarıdır.

Daha detaylı bilgi almak için arayabilir yahut sorularınızı mail gönderebilirsiniz.

 

 

66 comments
  • Kontratınızın süresi dolmadan indirmişseler dava açarak haksız yere indirdiğini tanıkla ve diğer delillerle ispat ederek kontratınızdaki kalan sürelerin maaş alacağını alabilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak isterseniz ofis telefonunu arayabilir yahut ofisimize gelebilirsiniz.

  • Yabancı bayraklı gemide çalışanlar Deniz İş Kanunu’na değil Borçlar Kanununa tabidir. Deniz İş Kanunu ve İş Kanununa tabi olanlar için kıdem ve ihbar tazminatı düzenlenmemiştir. Yabancı Bayraklı Gemilerde çalışanlar Borçlar Kanunu’na tabi olduğundan Deniz İş Kanunu’nda düzenlenen kıdem ve ihbar tazminatlarını talep edemezler. Haksız yer sözleşmeleri feshedilmişse kontratında kalan ayların maaş alacağını isteyebilirler. Daha detaylı bilgi almak isterseniz ofis telefonunu arayabilir yahut ofisimize gelebilirsiniz.

   • Ben yabancı bayrak da çalışıyorum ama bir aylıkken sözleşmem fesh ediyor. İşe hakim olamamakdan. Yapabilirmi böyle bişe

 1. Muhterem efendim, ben de gemiden sebep gösterilmeden çekildim, 12 ci iş mahkemesi davayı kabul etti ve kazandım. Fakat karşı taraf hak edişimi ödemedi, icra yoluna da gittik icra dairesi 10.000 Tl avans talep etti, bu bedel alacağım meblağın 1/4 ü ve sonuçta bu bedelin de sonuca gitmeyeceğini görüyorum. Daha önce gemi Panama bandralı idi daha sonra TC bayrağına geçti, geminin ilk sahibi görünen şirket Bahama adalarında bir posta kutusu adresi gözüküyordu . Benimle sözleşme yapan Türk firma kendisini Acenta olarak gösterdi, oysa gerek maaş, gerekse kontrat kandileri tarafından yapıldı. Ne yapabilirim ? Yardımcı olabilirseniz minnettar kalırım. Saygılarımla H. Bülent Ekinci / UYK.

  • Öncelikle 12. İş Mahkemesinde dava açmışsanız ve kabul edilmişse gemi Türk Bayraklı olmalıdır. Karara bağlı ilamlı icra yapmışsanız icra dairesi 10000TL avans isteyemez. Çünkü ilamlı icra takibinin masrafları sabit olup düşük bedelle icra işlemi yapılabilmektedir. Hele ki alacak bedelinin 1/4’ü edecek kadar masraf kesinlikle isteyemez. Tarafımıza mahkeme kararınızla birlikte ulaşmanız halinde yardımcı olunacağından emin olabilirsiniz.

   • Mustafa bey bi sorum var yabancı bayrakta 48ay çalıştım bi sirkete ve işime son verdiler tazminat alma hakkım varmıdır

    • Metin Bey kanunda sayılan haklı bir sebeplerden biri yokken sizi işten çıkarmışlarsa tazminat alırsınız. İşe son verme sebeplerinin ne olduğunu ve bunu ispat edip edemeyeceklerini de bilmek gerekiyor.

 2. Merhabalar. Babam Türk bayraklı gemide çalışırken Almanya’da kalp krizi sonucu vefat etti. Gece yatağında vefat ediyor fakat tutanak mesai saatlerinde tutuluyor. Alabileceğimiz tazminatlar nelerdir? Şirket bize sadece maaş başlanacağını söyledi. Bundan sonra yapmamız gerekenler hakkında bilgi verebilir misiniz? Yurtdışında gemi içinde vefatı tazminat için yeterli midir?

  • Merhabalar Mersima Hanım. Öncelikle başınız sağ olsun. Ölüm sebebiyle işverenden tazminat alınabilmesi için işyerinde bulunduğu sırada ve işveren tarafından yürütülen iş sebebiyle olması gerekmektedir. Babanız gemide vefat ettiğinden, ikinci şartın varlığını değerlendirmek gerekmektedir. Eğer ki ikinci şart da varsa (destekten yoksun kalma) maddi tazminat ve manevi tazminat alma hakkınız var.

 3. ıyı aksamlar mustafa bey 15 05 2017 tarıhınden berı arastırma gemısınde 18 02 2018 tarıhıne kada calıstım bu 9 aylık surede maasım parca parca eksık yattı 5 aydır maasım hıc yatmadı bana 11750 lıralık kagıt ımzalayıp verdıler paramı hala odemedıler almam ıcın ne yapmam lazım tesekku ederım

  • Merhabalar Halil Bey ödenmeyen maaş alacaklarınız için eğer çalıştığınız gemi Türk Bayraklı gemi ise önce arabuluculuğa başvurulup anlaşma olmaması halinde dava açılmaktadır. Yabancı bayraklı gemi ise doğrudan dava açılmaktadır.

 4. Kolay gelsin
  Malta bayraklı gemide çalışmaktayım. Kaptan tarafından şahsıma iftira atılıp gemiden indirilmeye çalışılınıyor ve muhtemelen kontratım bitmeden indirileceğim. İftira attığına dair savunma ve bu savunmaya şahit personellerin islak imzası bende mevcut. Daha ne gibi deliller elde etmem gerekir. Şayet kontrat bitiminden evvel indirilir isem iki aylık alacağım için sizinle irtibata geçip yasal işlemleri başlatmak isterim.

  • Kontratınız bitmeden haksız yere işten çıkartılırsanız ( anlattığınız durum haksız yere sizi çıkarmaya çalıştıklarını göstermekte) kontratınızın sonuna kadar ki maaşınızı alabilirsiniz. Tabi o süre içerisinde başka bir şirkette iş bulursanız sadece yeni iş bulduğunuz süreye kadarki maaşınızı isteyebilirsiniz. Her türlü delil olabilir. Tanık, video, yazılı tutanaklar vs.

 5. Merhaba efendim kolay gelsin 1998 – 2004 yılları arasında şirketin birinde SSK li olarak çalıştım. Yaklaşık 900 gün civarında pirim yatırmışlar çalıştığım hizmet sürelerimin tamamını yatırmışlar fakat 2004 yılında son kontratımda yaklaşık 4 aylıkken kontrat dolmadan haksız yere gemiden çektiler ve işime son verildi bir daha o şirkette çalışmadım o zamanlar acemiyim hak hukuk yol yordam bilmediğim için hakkımı aramadım tabi yıllar geçti şimdik kıdem tazminatı ile alakalı haberleri dinleyince bende alabilirmiyim diye ister istemez içime dert düştü o para benim hakkım üstelik o şirketten hiç ikramiyede alamamış tım çok ter döktüm o firmada kıdem tazminatı almak için bana yardımcı olurmusunuz iyi çalışmalar.

  • Merhabalar Emin Bey. Geçen süre itibariyle kıdem tazminatı ve diğer alacak taleplerinizin tamamı zamanaşımına uğradığından dava yoluyla almanız mümkün görülmemektedir.

 6. Merhaba mustafa bey ben 12 yıldır aynı denizcilik firmasının değişik gemilerinde çalışmaktayım.bu fırmada 3000 e yakın sgk da ise 3400 günüm var şu anda çalışmakta ılduğum gemisi ise yabancı bayrak .biz denizcilerde 15 yıl 3600 güne tabimiyiz .eger tabiysek kontrat bitimi ,askeri borçlanma veya yurtdışı borçlanması yapılıp 3600 güne tamamlanıp kıdem tazminatı alınabilirmi.kıdemı istemek izinliveya çalışıyor olmak gereklimi süresi varmı şimdiden teşekkür ederi

 7. 12 senedir bir gemi şirketinde çalışmaktayım fakat emekli olmadan kıdem tazminatını veremeyiz diyorlar bende kendilerine artık denizde çalışamam diyorum bu durumda zaten 5000 bin pirim gun sayım var 3600 gunum 15 yıllık sigortalığım dolmuş tazminatımı ödemek zorunda degılmı dır

  • Talat Bey çalışma şartlarınızı bilmemiz halinde Deniz İş Kanunu madde 14’te sayılan durumlardan biri veya birkaçı varsa siz kendiniz çıkarak tazminatınızı alabilirsiniz. Ayrıca 3600 prim, 15 yıl hizmet süresini tamamladıysanız SGK’ya öncelikle başvuru yapıp SGK’dan olumlu yanıt gelmesi halinde yine kıdem tazminatınızı alarak ayrılabilirsiniz. Şirketin SGK’dan gelen olumlu yanıta rağmen kabul etmemesi halinde tarafımızla iletişime geçip yasal haklarınızı kullanabilirsiniz.

 8. Çalıştığım türk bayraklı gemide yemen acıklarında füze saldırısına uğradık medyaya da yansıyan bu olayda calışanların tazminat hakkı yokmu?

 9. Çalıştığım yabancı denizcilik şirketine ait bir gemide kavga etmemden dolayı deport edildim.kıdem tazminatı alabilirmiyim.

 10. Merhaba 3600 gün üzerinden kıdem tazminatımı almak için evrakı şirkete yolladim ama böyle bir hakkım olmadığına dair vana geri dönüş yaptı ne yapnaliyim

  • Burada öncelikle Türk Bayraklı gemide mi yoksa yabancı bayraklı gemide mi çalıştığınızı bilmek gerekiyor. Ayrıca 3600 prim 15 yıl hizmet ve 2000 yılı öncesi sigorta girişiniz olduysa şirkete başvurmadan önce SGK’ya başvurmalısınız. SGK’dan olumlu cevap gelmesi halinde Türk Bayraklı gemide çalışıyorsanız kıdem tazminatı alabilirsiniz.

  • merhaba mustafa bey ben calistigim sirketin gemileri panama bayrakli sirket gemilerine hintli personel aliyor bana baska sirket bak dediler degisik gemilerinde 8 kontrat yani 47 ay çalışmışım tazminat alabilirmiyim beni aydinlatirsaniniz çok memnun olurum tesekkurler

   • Merhabalar Ahmet Bey çalıştığınız gemi yabancı bayraklı gemi olduğu için malesef kıdem tazminatı alma hakkınız bulunmamaktadır. Ancak son kontratınız bitmeden işten çıkarılmışsanız çalıştırılmadığınız aylar için bakiye ücret alacağı talebinde bulunabilirsiniz.Detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

 11. 3 yılı yabancı bayrak olmak üzere 7 yıl bir şirketin gemilerinde çalıştım. Gecen ay isten cikarildim. Kıdem tazminatı hesabinda çalıştığım günler üzerinden mi hesap yapılıyor yoksa esas süre 7 yıl olarak mı hesaplaniyor. Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  • Yabancı bayraklı gemide çalışılan süreler Deniz İş Kanunu’na değil Türk Borçlar Kanunu’na tabidir. Borçlar Kanunu’nda da işçiye kıdem tazminatı hakkı tanınmadığından sadece Türk Bayraklı gemide çalıştığınız süreler üzerinden kıdem tazminatınız değerlendirilir.

 12. Merhaba Mustafa bey.
  Öncelikle iyi çalışmalar dilerim. Ben Türk bayraklı bir gemide yaklaşık 6 yıldır çalışmaktayım. Bugün (23.07.2018) tarihinde öğrendiğime göre 27.12.2017 de bağlı olduğum şirketten çıkışım yapılıp bir gün sonra başka isimde bir şirkete girişim yapılmıştır ki bu ssk hizmet dökümümde de görülmektedir. Ve bu durum bana bildirilmediği gibi herhangi bir Tazminat ödemesi de yapılmamıştır. Ayrıca yeni şirket ile de iş sözleşmesi imzalamış değiliz şuana kadar. Sormak istediğim ise eski şirketim bana çıkış yapar iken kıdem tazminatımı ödemek zorunda değil midir ve Mevcut kıdem tazminatımı almak adına izlemem gereken yol nedir lütfen bilgilendirir misiniz.

  • İlhan Bey merhabalar, çalıştığınız şirket başka bir şirkete devredilirse sizin yazılı onayınız alınmalıdır. Yazılı onayınız alınmadan işveren değişikliği yapılmışsa eski şirketten tazminat ve alacaklarınızı talep etme hakkınız var. Daha detaylı bilgi için mevcut belgelerinizle ofisimize gelmeniz halinde yardımcı olabiliriz.

 13. 7 yıldır bi alman gemisinde çalışıyorum. İstifa etsem tazminat hakkım varmıdır. Teşekkür ederim Mustafa bey

 14. Merhaba,

  Özel yatta çalışıyordum yat Kaptanı olarak tekne yabancı bayraklıydı 1 yıllık sözleşmem vardı 7ayı doldurmak üzere 2 gün kala işten sebepsiz çıkarıldım maaşımı aldım ama tazminat ve erken fesih bedeli vermediler ne yapmalıyım? Evrakların örnekleri elimde 05322023851

 15. yabancı bayraklı gemide 18 ay (3 kontrat) çalıştım tazminatın ödenmeyeceğini bildirdiler avukat tutmam şartmışım masrafı ne kadar olur kendim şikayette bulunabilirmiyim nereye başvurmam gerekiyor

 16. iyi çalışmalar,
  panama bayraklı gemide çalıştım ve istifamı verdikten sonra gemide teslim yaptırıp 1,5 aylık maaşımı ödememek için şirket yetkilileri tarafından gemiden aşağıya atıldım. indirildikten sonra da ben gemideyken yapılmış olan bir hasarı ben yapmışım gibi tutanak tutulmuş. maaşımı alacak bir muhattap bulamıyorum.
  konuya dair ne yapabilirim?

 17. 6 yıldan beri türk bayraklı gemide çalışmaktayım.kontrat sozlesmesini 7/1’e imzaliyorum.çalistigim iş yerinden tamamen ayrılmadan once imzaladigim kontratta tüm haklarımı aldım diye imzaliyormusuz. 7 ayın sonunda bize verilen kontrat paralarını her seferde tazminat olarak gösterdiğinden dolayı şirketten tamamen ayrilsakta bu çalışmanın toplamı sonucunda tazminat alamiyacagimizi söylemektelerdir.hal böyle olunca yine bir hak talep edebilir miyiz.

  • Sinan Bey eğer ödenen ücretin prim olduğu sözleşmede yazmayıp tazminat olarak banka hesabınıza ödeniyorsa ve tüm haklarımı aldım diye ibraname imzalıyorsanız bunun aksini yazılı belgeyle ispat etmeniz halinde yada ibranameyi hata hile veya tehdit durumlarından birinin varlığını ispat etmeniz halinde alabilirsiniz.Aksi halde almanız mümkün değil.

 18. Merhaba, Deniz İş Kanununa tabi olarak çalışan bir işçi ile işveren arasında ibraname düzenlenirken dikkat edilmesi gereken bir husus var mı diğer ibranamelerden farklı olarak yazılması gereken bir husus var mı ? Teşekkürler

  • Merhabalar Gözde Hanım ibraname düzenlenirken dikkat edilmesi gereken birden fazla faktör bulunmakta ve her gemi adamı için düzenlenecek ibraname içeriği de değişmektedir. Bu faktörlerden bazıları; alacak ve tazminat kalemlerinin miktarları, gemi adamının görevi, çalışma süresi, işten ayrılma sebebi vs. Ofis olarak şirketlere danışmanlık vermekteyiz. Talebiniz olması halinde bu hususta size yardımcı olabiliriz.

 19. Mustafa bey kontratım dört aylık yabancı bayrak. Bir aylıkken iş aksini fesih tebliği yazarak imzlatmak istiyorlar. Fesh nedeni işe hakim olamama. Böyle bir hakları varmıdır. Şuan gemideyim.

 20. Merhaba Mustafa bey. Cevabınızı bekliyorum. Yardımcı olursa nız gemiden inince yanınıza gelecem. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar

  • Merhabalar İbrahim Bey 4 aylık kontratınız varken haklı bir sebep olmadan bir aylıkken sözleşmeniz feshedilmek isteniyorsa burada önemli olan sözleşmenizde deneme süresinin düzenlenip düzenlenmediğidir. Eğer ki deneme süresi düzenlenmiş ise deneme süresi geçtikten sonra feshederlerse kalan 3 aylık maaşınızı alma hakkınız var.

   • Mustafa bey tekrar merhaba. Kontratım da sözleşme şartlarında deneme süresi ibaresi yazmıyor ve deneme süresi ile alakalı hiçbirşey yazılmıyor. DAR-DER/ITF TÜRK ulusal sözleşmesine tümleşir. Diyor.

 21. Merhaba ben usta gemici olarak yabancı bayraklı gemide 3 ay süredir çalışmaktayım Almanya da hastaneye gittim omurilik te disk kayması var denilip çalışamaz raporu verildi şimdi şirket beni indirdiği zamn geriye kalan 3 aylık alacağımı alabilirmiyim haklarım nelerdir yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhabalar Ahmet Bey; öncelikle geçmiş olsun. Geçirdiğiniz rahatsızlık yaptığınız işten kaynaklanmışsa ve çalıştığınız yabancı bayraklı geminin Türkiye’de temsilciliği varsa Türkiye’de maddi manevi tazminat davası açabilirsiniz. Detaylı bilgi için ofisimizle görüşmenizde fayda var.

 22. En son gemiden ayrıldığım tarih 15.09.2017 gemiden indikten sonra hastanede sağlık nedeniyle gemiye çıkamazsın dediler 4 ay öncede yüzde 70engelli raporu verdiler gemiden indiğimden itibaren aradan 1sene 3ay geçti şirketten tazminatımı alabilirmiyim Türk bayraklı gemilerde çalıştım 2000 günüm var şirketten

  • Kartal Bey geçmiş olsun öncelikle burada bilinmesi gereken şey gemiye çıkmazsın dedikleri rahatsızlığın dava açmak istediğin işyerinde yaptığın işten kaynaklanan rahatsızlık mı yoksa çevresel faktörlerden çok bünyede oluşan olağan bir rahatsızlık mı? Eğer ki 15.09.2017 tarihinde ayrıldığınız gemideki çalışma şartlarından kaynaklanan bir rahatsızlık ise maddi ve manevi tazminat davası açılabilir.

 23. Farklı türk bayraklı şirketlerde 5200 gün pirimim ödenmiş.Benim kıdem tazminatı alma hakkım var mı?Eğer varsa nereden alacağım?

  • Kıdem tazminatı alabilmek için en son çalıştığınız işyerinde en az 1 yıl çalışmış olmanız ve kanunda sayılan diğer şartların var olması gerekmektedir. Sadece prim sayınıza göre alma hakkınızın var olup olmadığını anlamak mümkün değil. Detaylı bilgiler vererek tarafımıza başvurmanız halinde yardımcı olabiliriz. Bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.

 24. iyi günler mustafa bey,
  yaklaşık 6.buçuk yıldır bir denizcilik firmasının çeşitli türk bayraklı gemilerinde çalışmaktayım.şirket 2018 senesinde kontratımın bitimine 3 ay kala beni gemiden savunmam alınmadan çekti.2 ay bekletip başka bir gemiye gönderdi ve burada yeni bir kontratla görevimi tamamladım.daha sonra beni izideyken 28 gün sonra şirkete çağırıp son çalıştığım gemide kaptan tarafından 100 üzerinden 70 ile değerledirildiğimi bu yüzden başka şirket bulmamı istediler.herhangibi yere ilişiğimin kesildiğine dair evrak imzalamadım.Bu durumda işe geri iadem yada kıdem tazminatı hakkım,alacak hakkım nedir.Teşekkür ederim.

  • İyi günler İsmail Bey Deniz İş Kanunu gemi adamlarına işe iade davası açma hakkını tanımadığı için işe iade talebinde bulunmazsınız. Kıdem tazminatı ve alamadığınız diğer yasal alacaklarınızı dava yoluyla talep edebilirsiniz.

 25. Merhaba 2015 yilindan beri bir firmada calisiyorum 5 kontrat attim calistigim gemiler hep yabanci bayrakti bunlardan tazminat alabilirmiyim alabilirsem hizmet belgeleri yeterlimidir dava acmak icin

  • Merhabalar Şakir Bey, yabancı bayraklarda çalıştığınızdan hukuken Deniz İş Kanunu’na değil de Türk Borçlar Kanunu’na bağlı bulunmaktasınız. Türk Borçlar Kanunu kapsamında çalışanların kıdem tazminatı hakkı bulunmamaktadır.

 26. merabalar eşim bir firma ile anlaşarak gemi kaptanı olarak mersinden sefer e çıktı ancak 2 seferden sonra indirdiler. 6 aylık sözleşmei vardi. gemi panama gemisidi. dava türkiyede açılabilir mi bir de dava kime açılacak anlaşma yaptığı firmanın adi sözleşmede geçmio yabancı bi şiketin ismi geçiyo teşekkürler

  • Merhabalar Elif Hanım, Türk firması işe almasına rağmen ve gemi esasında Türk firmasına ait olmasına rağmen yabancı bayraklı olan gemilerde çalışan birçok gemiadamı bulunmaktadır. Burada yabancı bayraklı olması ve sözleşmede yabancı firma görünmesi sizin hakkınızı almanıza engel değil. Farklı yollardan eşinizi işe alan, çalıştıran, işten çıkaran işverenin Türk Firması olduğunu ispat etmek mümkündür.Türkiye’de onu işe alan ve çalıştıran firmaya karşı 6 aylık sözleşmede gemiden indirildikten sonra çalışmadığı ayların maaşını dava ile alınabilmektedir.

 27. Iyi akşamlar mustafa bey. Bende 7 yıldır bir turk bayraklı gemide çalışmaktayım.benimde tazminat alma hakkım varmıdır?sunuda belirteyim..bize sözleşme imzalatirken 7/1 olarak imza arttırıyorlar.bu 7 ay sonunda gemiden indiriyorlar.indikten birkaç gün sonra geri kalan bütün maaşımı yatırıyorlar.ama kontrat paramı tazminat olarak gösterip öyle veriyorlar. Sözleşmede tam olarak öyle yazıyor.butun hakkimi ve tazminatımı aldım diye.benide aydinlatirsaniz çok teşekkürlerimi sunucam.kolay gelsin saygilar.

 28. Mrb babam 7 Mart 2019 da Panama. Bayraklı bir gemide aşçı olarak ise başladı hicbir şekilde maaş vermedikleri için 22 mayis 2019 da işten ayrıldı .ve hala maaşını vermediler ne yapabiliriz

 29. Denizde 2000 gün sigortalı olarak çalıştım ve sağlık nedeni ile ayrıldım maaşım 6500 tl idi ne kadar tazminat alabilirim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir