Kıbrıs’taki Boşanma Kararlarının Türkiye’de Tanıma ve Tenfizi

                                              KIBRIS’TA ALINAN BOŞANMA KARARI TÜRKİYE’DE GEÇERLİ MİDİR?

                         Kıbrıs’ta Verilen Boşanma Kararlarının Türkiye’de Tanıma ve Tenfizi

Kıbrıs Mahkemelerince verilen bir boşanma kararı ülkemizde doğrudan uygulanmamaktadır. Doğrudan uygulanmaması sebebiyle her ne kadar Kıbrıs’ta eşler boşanmışsa da Türkiye’de evli görünmektedirler. Eşler hala evli olduklarından, Türkiye’ de yeniden evlenemezler. Kıbrıs’ta boşanma kararı alınmış olsa bile eşlerden birinin Türkiye’de edindiği araba ve taşınmazlardan diğer eşin de edinilmiş mal rejimine göre ortak olması sorunu ortaya çıkmaktadır. Bu yanlışın düzeltilmesi için ise ayrı bir davanın açılması gerektirmekte olduğundan sırf tanıma ve tenfiz kararının alınmaması sebebiyle dava ve zaman masrafı doğacaktır. Bu olası sorunlarla karşılaşmamak için Kıbrıs’ta boşanma kararı kesinleştikten sonra Türkiye’de bu kararın tanıma ve tenfizini kısa sürede yapmakta fayda vardır. Kıbrıs’ta alınan boşanma kararının Türkiye’de tanıma veya tenfizi davası için zamanaşımı süresi bulunmamaktadır.

Kıbrıs’taki boşanma kararının Türkiye’ de geçerli olabilmesi için Kıbrıs Mahkemelerinin vermiş olduğu boşanma kararının ülkemizde de geçerli hale gelebilmesi için tanınması ve tenfizi Türkiye’de yapılmalıdır. Eşler Kıbrıs Mahkemelerinin vermiş olduğu boşanma kararını Türkiye’deki Aile Mahkemelerinde tanıma veya tenfiz kararı almadıkça, hukuken Türkiye’ de boşanmış sayılmayacaklardır.

Tanıma ve tenfiz aynı amaca hizmet etmekle birlikte farklı durumlar için uygulanırlar. Türkiye’de boşanma davaları MÖHUK m.42 şartlarına göre tanıma olarak açılır. Ancak Kıbrıs’ta alınan boşanma kararında velayet, nafaka vb. konulara ilişkin hükümler varsa ve bunların Türkiye’de de icra edilebilmesini istiyorsanız tenfiz davası açması gerekir. Bu hususa dikkat ederek dava konusunu belirlemek gerekmektedir. Tavsiye vermek gerekirse bu ayrımı tam yapamadığınız durumlarda dava konusu kısmına tanıma ve tenfizi birlikte yazmanız olacaktır.

Boşanma davalarının tanıma ve tenfizinde görevli mahkeme aile mahkemeleridir. Yetkili mahkeme ise MÖHUK m. 51/2’de düzenlenmiştir. Buna göre yetkili mahkeme, kendisine karşı tanıma ya da tenfiz istenen kişinin Türkiye’deki yerleşim yeri mahkemesi, yoksa sakin olduğu yer mahkemesi, oda yoksa Ankara İstanbul veya İzmir Mahkemelerinden biridir. Bu yetki hükmü kesin yetkiyi içermemesi sebebiyle davalının ilk itirazda bulunmaması halinde yetkisiz aile mahkemesi yetkili olacaktır ve davaya bakması zorunlu hale gelecektir.

Kıbrıs’ta verilen boşanma kararının Türkiye’de tanıma veya tenfizi davası için gerekli olan belgeler: Kıbrıs’ta verilen boşanma kararı, bu kararın kesinleşme kararı( hükmü veren mahkeme veriyor.), karar üzerinde apostil şerhi( Kıbrıs’da K.K.T.C. İçişleri Bakanlığı yapmakta) ve davacıya ait nüfus kimliği fotokopisi ya da pasaport fotokopisi gereklidir. Verilen yabancı mahkeme kararı Kıbrıs’a değil de başka yabancı ülke mahkeme kararı ise bu durumda boşanma kararının, kesinleşme şerhinin ve apostil şerhinin, yeminli tercüman tarafından Türkçe’ye tercüme edilmiş olması (Noter ya da konsolosluk tarafından) zorunludur. Son olarak tanıma ve tenfiz davasının avukat tarafından açılması ve takip edilmesi gerekiyorsa özel yetkili vekaletname çıkarılmalıdır. Kıbrıs’taki Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliğinde vesikalık fotoğrafı ekli olacak şekilde boşanma kararının tanıma ve tenfizi için dava açma yetkisini avukata verdiğini belirterek vekaletname çıkarması gerekmektedir.

 

Daha fazla bilgi almak için iletişim bilgilerinden bize ulaşabilirsiniz.

7 comments
 1. Benim böyle bı davam var elimde burda boşandık ve Türkiye’de taninmasi lazım ben nekadar masraf olur onu ogrenebilirmiyim

 2. Merhaba,

  ben KKTC’de boşandım Türkiyede tanıma – tenfiz davası açacağım, fakat apostil şerhi’nin kktc’de olmadığını söyledi lefkoşa yüksek mahkemesi. Aydınlatıcı bilgi verirseniz sevinirim yapan birileri varmı ve nereden apostil şerhi almışlar.

 3. Meraba ben KKTC ve TC vatandaşıyım KKTC de 1 yıl önce boşandım fakat TC De hala evli görünmekteyim buradan avukat a vekalet vererek değilde kendim şahsen gerekli evraklarla TC ye gidip aile mahkemesine başvuru yapabilirmiyim ?

 4. bende yeni boşandım kktc ve tc vatandaşyım hüküm diye boşandığıma dair kağıt verdiler yüksek mahkeme onaylatma dış işlerine onaylatma konsolusluğa onaylatma diye sıraladılar ne yapmalıyım tecrübeli arkadaşalar yazarsa sıralama ve ne yapacağımı sevinirim

  • Ceyhun Bey daha önce Kıbrıs’ta verilen boşanma kararının tanıma ve tenfizi davasını takip etmekteyiz. Destek alma talebiniz olması halinde ofisimizi arayabilirsiniz.

 5. Merhabalar
  Kıbrısta boşanmam gerçekleşti.
  Elçilikten belgeleri bekliyorum.
  Eşimin adresi ve iletişim numarası belli değil.
  Tr de ne yapmam gerekiyor.
  Bilgi alabilirmiyim ?
  Teşekkürler

  • Merhabalar Kadir Bey eşiniz Türkiye’ye mi döndü. Aldığınız boşanma kararının Türkiye’de de geçerli olabilmesi için tanıma tenfiz davası açmanız lazım. Talebiniz halinde davanızı açıp takibini yapabiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir